Jak zostawić psa samego w domu?

Pies sam w domu

Zacznijmy od początku: psy są zwierzętami społecznymi i dlatego samotność może wpływać na nie negatywnie, zwłaszcza gdy staje się to sytuacją częstą i długotrwałą.

Z punktu widzenia etologii psów (nauki zajmującej się badaniem zachowań psów), za naturalne uważa się, że niektóre psy źle znoszą pozostawanie w samotności. W tym sensie każda skuteczna pomoc, jakiej możemy im udzielić, jest mile widziana.

Jak zostawić psa samego w domu bez poczucia winy?

Wielu z nas, którzy kiedyś pracowali z dala od domu, obecnie wykonuje telepracę lub łączy telepracę z pracą twarzą w twarz. Jak sprawić, by nasze psy to zrozumiały?

Istnieją sposoby, aby przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu i zapewnić mu spokój. Nawet wtedy, gdy zmienia się nasz harmonogram pracy. Ale zanim przejdziemy do wytycznych, które mogą pomóc twojemu psu, spójrz na poniższy tekst. Jeśli czujesz się winny, że musisz być nieobecny w ciągu dnia pracy, oto kilka myśli, które mogą Ci pomóc:

Jakość jest lepsza niż ilość: wykorzystaj maksymalnie czas, w którym możesz być ze swoim psem, aby cieszyć się i dać mu wszystko, czego potrzebuje. Jeśli poświęcisz mu czas i skupisz się na pomaganiu mu w byciu szczęśliwym, z pewnością poczujesz się lepiej, a on również lepiej poradzi sobie z chwilami samotności.
Pamiętaj, że twój pies może żyć bez ciebie: czasami myślimy, że nasze psy są tak bardzo zależne od nas, że nie zdajemy sobie sprawy, że to my sami jesteśmy tymi, którzy zachęcają do hiper- przywiązania lub hiper-zależności. Świadomość tego jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że kiedy zostawiasz swojego psa samego w domu, nie cierpi on z powodu Twojej nieobecności.
Szukaj małych okazji: W codziennym życiu (nawet w zamknięciu) jest wiele małych okazji, aby przyzwyczaić psa do bycia samemu i niezależnym. Wykorzystaj je jak najlepiej.
Wskazówki, jak zostawić psa samego w domu i pomóc mu zachować spokój
Zachęcaj do samowystarczalności: pozwól psu samodzielnie odkrywać świat, nie chroń go nadmiernie. W obliczu jakiegokolwiek problemu lub trudności, daj mu przestrzeń do szukania rozwiązania, zanim przyjdzie do Ciebie.

Unikaj nadmiernego przywiązania: nie szukaj ciągle kontaktu z psem, naucz go cieszyć się swoją przestrzenią i niezależnością. A jeśli to on jest tym, który ciągle cię szuka, nie zawsze ulegaj jego żądaniom.

Naucz go odpoczywać w innym pomieszczeniu: podczas telepracy zostaw psa w innym pokoju. Jeśli warczy lub bardzo się denerwuje, rób to bardzo stopniowo. Umieść go w jego łóżku, daj mu gryzak, aby zapewnić mu rozrywkę lub zabawkę, która może być wypełniona jedzeniem i zostaw go tam na krótką chwilę. Następnie wydłuż czas separacji.

Unikaj uzależnienia od jednego opiekuna: jeśli w rodzinie jest kilka osób, upewnij się, że nie tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za spacery, karmienie i zabawę z psem.

Spraw, aby Twój dom był w 100% przyjemnym miejscem: abyś mógł zostawić psa samego w domu bez cierpienia, musi on wiedzieć, że jego dom jest całkowicie bezpiecznym i komfortowym środowiskiem. Upewnij się, że Twój pies ma zawsze wygodne miejsce do spania, ciche miejsce, w którym nie będzie mu nic przeszkadzać.

Kup teraz!
Uwolnij swoje zwierzę