Jak pomóc psu przetrwać upały?

pies i upały

Upalne dni to szczególnie trudny czas dla naszych pupili. Psy znacznie intensywniej odczuwają wysokie temperatury. A wszystko dlatego, że psy nie mają wydajnego systemu schładzania swojego organizmu. Na szczęście my, jako opiekunowie możemy pomóc naszym ulubieńcom.

Mądre spacery

W szczególnie upalne dni warto ograniczyć spacery do minimum. Najlepiej wybrać się na przechadzkę wczesnym rankiem bądź wieczorem. To właśnie wtedy temperatury są zdecydowanie niższe.

Nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, że rozgrzany beton czy asfalt może poparzyć psie łapy. W upały postarajmy się o to żeby nasz pies mógł pochodzić po trawie.

Czas na fryzjera!

Wielu właścicieli psów rozważa ostrzyżenie swojego psa na przysłowiowe zero. To najgorszy pomysł z możliwych. Psia sierść jest doskonałym izolatorem. Chroni psa nie tylko przed zimnem, ale też przed gorącym powietrzem. Jednak opiekunowie muszą zadbać o jej kondycję. Sierść musi być rozczesana i puszysta. Wiele długowłosych ras latem gubi sierść dlatego ważne jest regularne wyczesywanie naszego ulubieńca. Golenie psa do gołej skóry może więc mu bardzo zaszkodzić.

Jeżeli dysponujemy ogrodem, to możemy zaproponować psu ochładzanie zraszaczem. Oczywiście, jeśli zwierzak to lubi. Równie dobrze sprawdzi się ogrodowy basenik dla dzieci.

Psa możemy też ochłodzić za pomocą zwykłego, zmoczonego ręcznika. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne kamizelki i maty chłodzące. Możemy też zostawić czworonogowi otwarte drzwi do łazienki. Najczęściej jest to najchłodniejsze pomieszczenie w naszym domu. Dodatkową ulgę może przynieść leżenie na kafelkach. Zadbajmy o to żeby przez cały dzień nasz pies miał dostęp do świeżej wody i zacienionej przestrzeni.

Zdejmij kaganiec i obrożę!

W czasie upałów obowiązkowo należy zdjąć psu metalową obrożę, może się ona nagrzać od słońca i poparzyć naszego pupila. Unikajmy też używania kagańca weterynaryjnego, Taki gadżet powinien być używany tylko i wyłącznie w czasie wizyty w gabinecie. Psy chłodzą się poprzez specyficzne ziajanie, a kaganiec weterynaryjny uniemożliwia im wystawienie języka.

Kup teraz!
Uwolnij swoje zwierzę